رشته طراحی دوخت

رشته طراحی دوخت، رشته ای برای علاقه مندان به مد و لباس در نگاه اول و سنتی بسیاری فکر میکنند که طراحی دوخت تنها به جنسیت خاصی تعلق دارد در حالی که اصلا به این شکل نیست. طراحان مشهوری در سطح جهان وجود دارند که فارغ از جنسیت خود در این کار موفق هستند. طرفداران این رشته روز به روز در حال افزایش هستند. هنرجویان این رشته در مقطع دبیرستان با مبانی طراحی لباس و اندام به صورت مختصر آشنا می شوند تا در دانشگاه به صورت تخصصی این رشته را دنبال نمایند.

معرفی رشته طراحی دوخت

رشته طراحی دوخت نقش مهمی در زمینه تولید پوشاک ایفا میکند. چرا که طراحان باید از منظر زیبایی شناسی و کارآمدی طراحی خود را بررسی کنند. در واقع حفظ تعادل بین این دو مولفه کلید رسیدن به طرح ایده آل طراح است. این رشته برای افرادی که به کار های فنی علاقه مند هستند گزینه بسیار مناسبی است. دانش آموختگان این رشته باید علاقه زیادی به کار فکری و بدنی خصوصا فعالیت هایی مثل خیاطی، طراحی و هنر های مرتبط با آن داشته باشند

گرایش های طراحی دوخت در دانشگاه

شاید برای شما باورش سخت باشد که رشته طراحی دوخت دکتری داشته باشد اما این مورد کاملا درست است. از مقطع کاردانی تا دکتری شما میتوانید گرایش های مختلفی برای طراحی دوخت انتخاب کنید. طراحی و دوخت، طراحی پوشاک، تکنولوژی طراحی و دوخت، طراحی لباس، طراحی پارچه و لباس و هنرهای سنتی از جمله گرایشاتی هستند که شما میتوانید از مقطع کاردانی تا کارشناسی ارشد برگزینید. اگر علاقه دارید که این رشته را تا مدرک دکتری ادامه دهید راه پیش روی شما کاملا باز است.

بازار شغلی رشته طراحی دوخت

فارغ التحصیلان این رشته هم میتوانند به صورت آزاد و هم در قالب مجموعه های خاص مد فعالیت کنند. شرکت های طراحی، تولید و عرضه پوشاک، کیف و کفش از مقاصد دانش آموختگان طراحی دوخت است. در صورت داشتن مهارت و سرمایه کافی حتی میتوانند جهت تاسیس تولیدی خود اقدام نمایند. مد و پوشاک همواره مورد توجه افراد بسیاری در جهان بوده و هست. بنابراین اگر طراح اطلاعات خود را با اطلاعات روز دنیا همگام کند بعید است از دور رقابت خارج شود.

تفاوت طراحی لباس با طراحی دوخت از نظر کار

طراح لباس با توجه به دانش خود در مورد رنگ‌ها، مد و سایر اطلاعات و به کمک خلاقیت خود، طرح ‌ها را برای پوشاک مختلف ارائه می‌دهد. طراحان لباس، طرح‌ های ارائه شده را نمی‌دوزند. به همین دلیل برای کسب تجربه و مهارت‌های لازم در زمینه طراحی لباس‌های کاربردی و زیبا به زمان بیشتری برای کسب تجربه نیاز دارند. این موضوع باعث می‌شود که در برخی موارد طرح ‌های آن‌ها قابل پیاده‌ سازی نباشد. همچنین ممکن است لباس دوخته شده با طرح ارائه شده توسط آن ‌ها متفاوت باشد. این موضوع نیز می‌توانید تفاوت طراحی لباس با طراحی دوخت محسوب شود.

هنرستان دخترانه غیر دولتی نخبگان و طراحی دوخت

طراحی دوخت از رشته هایی است که در هنرستان غیردولتی نخبگان تدریس میشود. اگر به این رشته علاقه مند هستید و دوست دارید در مقطع دبیرستان این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید هنرستان نخبگان میزبان شما علاقه مندان است. نخبگان با به کار گیری اساتید مجرب و دلسوز توانسته در سال های اخیر رتبه های خوبی در کنکور سراسری کسب نماید. نخبگان تنها هنرستان غیردولتی واقع در منطقه 7 تهران و خیابان سهرودی میباشد.

فهرست